20 Kilo Kaç Günde Verilebilir?


2008 yılında Amerika’da yapılan bir çalışma toplumun %34’ünün obez, %34’ünün ise fazla kilolu olduğunu ortaya koymuştur. Kilo vermek artık toplumda saplantı haline gelmiştir. Kadınların %26’sı erkeklerin ise %16’sı diyet yaptığını belirtmiştir. Diyet yapan sayısı fazla olsa da toplumun beden kitle indeksi ele alındığında yapılan diyetin kilo vermede pek de etkili olmadığı görülmektedir. Herkes kolay ve zahmetsiz bir şekilde kilo vermek ister. Hevesle başlanan diyetlerin birkaç kaçamağın ardından unutulması, aylık üyelikli spor salonlarının haftası dolmadan adresinin unutulması çok da alışılmadık durumlar değil. Kilo vermek ciddi bir çapa, kararlılık ve zaman ister. Varsayalım ki 25 kilo kadar fazlalığınız var. Kaç günde bu fazlalıklardan ne şekilde kurtulabileceğinizi yazının devamında ele alıyoruz.

kilo verme 5
20 Kilo Kaç Günde Verilebilir? 37

Yöntem

Kilo vermek için ilk yapılması gereken doğru diyet programının seçilmesidir. Örneğin lahana suyu içerek ancak 1 hafta diyete devam edebilirsiniz. Devamlılığı olan ve sürdürülebilir bir program oluşturmak önemlidir. Diyet programınızda küçük kaçamaklara yer verirseniz sürdürülebilirliğinin sağlandığını göreceksiniz. Yıl dönümü, bir düğün, doğum günü vs. gibi özel günlerde yiyeceğiniz bir dilim pasta veya birkaç kadeh içecek diyet programınızı bozmazsa ertesi gün diyete devam edebilirsiniz. Aksi takdirde diyete uymayarak kendinizi kötü hissedecek ve belki de tamamen kopacaksınız. 25 kilo vermenizi sağlayacak kadar uzun sürecek bir diyetin sürdürülebilirliği bu şekilde ancak sağlanabilir.

Zaman

Harcanan 4000 kalori yaklaşık olarak 500 g kaybetmenize tekabül eder. Günlük aldığınız kalori miktarı beslenmeye bağlıdır. Vücuda aldığınız kaloriyi diyet programı ile kısmayı hedefliyorsunuz. Fiziksel aktivite düzeyinde hiçbir değişiklik yapmadan günlük aldığınız enerjiyi 1000 kalori kadar düşürebilirseniz, haftada 7000 kalori yaklaşık olarak 900 g / 1 kg zayıflamanızı sağlar. 25 kilo fazlalıktan kurtulmanız ise bu şekilde 25 hafta, yaklaşık 6 ay sürecektir.

fazla kilolardankurtul
20 Kilo Kaç Günde Verilebilir? 38

Egzersizle Kalori Yak

Vücuttaki her kas kasılması, her aktivite kalori yakar. İç organlar, nefes alıp verme gibi yaşamsal faaliyetler günlük belirli miktara kadar kalori yakmanızı, siz farkında olmasanız da sağlar. Temel faaliyetler dışında yaktığımız enerji artırmak fiziksel olarak ne kadar aktif olduğumuza bağlıdır. Ne kadar çok egzersiz yapar, hareket edersek o kadar çok kalori yakar ve o kadar hızlı kilo kaybedebiliriz. Örnek vermek gerekirse 90 kg ağırlığında sağlıklı biri 30 dakikalık tempolu bir yürüyüş neticesinde 173 kalori yakmış olur. Bu değer kulağa düşük gelebilir. Ancak sürekli bir hal aldığında haftada yaklaşık 1200 kalori harcarsınız bu da 6-7 hafta sonunda sadece yürüyüşten dolayı 1 kilogram zayıflamanız anlamına gelir. Aynı şekilde düşük düzey aerobik yarım saatte 225 kalori, koşu ise 600 kaloriden daha fazlasını yakmanızı sağlar. Bilinçli yapılan egzersiz kilo vermede çok önemlidir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir anda kilo verme düşüncesi ile bünyeyi zorlamamak. Her zaman hafiften başlayıp yavaş yavaş seviyeyi yükseltin.

saglikli zayifla
20 Kilo Kaç Günde Verilebilir? 39

Hızlı Zayıflama Tehlikeli Mi?

Çok hızlı kilo vermeye çalışmak vücudu tehlikeye atabilir. Yapılan ilk hata aç kalarak kilo vermeye çalışmaktır. Günlük kalori alımını azaltmak amacıyla tamamen beslenmeyi kesmek veya çok az beslenmek doğru bir yöntem değildir. Aç kalmak düşünüldüğü gibi kolay kilo vermeyi sağlamaz. Vücutta birçok düzenleme mekanizması vardır. Uzun süreli açlık metabolizmayı korumaya sokar. Hareketler yavaşlar, metabolizma hızı düşer. Bu durum farkında olmadan daha az hareket etmenize ve her harekette daha az kalori yakmanıza sebep olur. Ayrıca açlık bağışıklığı zayıflatır ve birçok sistemin fonksiyonlarını bozar. Alınan kaloriyi dengeli bir şekilde azaltarak yakılan kaloriyi artırmak en önemli hedef olmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

25 kilo zayıflamak imkansız değildir. Anlatıldığı üzere gerçekten kısa sürelerde de yapılabilir. Diyet ve spor programı ile 10, 20 hatta 30 kilo zayıflamış birçok örneğe rastlayabilirsiniz. Ancak yapılan bir çalışma gösteriyor ki ağırlıklarının % 10-25’ini egzersiz ve diyetle kaybedenlerin 3’te 1 veya 2’si kaybettiği kiloları 4-5 yıl içerisinde geri alıyor. 6 ay veya 1 yıl olduğu fark etmez bir program uygulayıp kilo verdiğinizde geri alımı önlemek için başka bir plan uygulayın. Kalori alımını yavaş yavaş yükseltin, egzersize devam edin. Kilo vermek kadar önemli bir nokta verdiğiniz kiloları kalıcı olarak uzak tutabilmektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
2
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
2
geeky
love love
6
love
lol lol
2
lol
omg omg
4
omg
win win
4
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir