10 Km Yürüyüşte Kaç Kalori Yakılır? Yürümek Kalori Yakar mı?


-2
21 Paylaşım, -2 Beğeni

FitBit gibi pedometrelerin oldukça beğenilmesinin sebebi sağlık açısından oldukça faydalı olması denilebilir. Terlemenize yardımcı olmak için günlük 30 dakikalık bir yürüyüş bile yeterli olabilir. Ancak kendinize birkaç saat ayıracak zaman bulursanız, 10 kilometrelik bir yürüyüş, çeşitli faktörlere bağlı olarak 650 – 1.200 veya daha fazla kalori arasında yakılması mümkün olabilir.

Boyunuz, yaşınız ve kilonuz gibi bilgileri yükleyerek kişisel olarak ne kadar yaktığınızı bulmak için bir kalori hesaplayıcı kullanın .Kilonuz, ne kadar hızlı yürüdüğünüz ve yürüme alanınınız sizin kaç kalori yakacağını belirleyecektir. Bu kolay etkinlik sadece kalori yakmanın ve kilo vermenin etkili ve eğlenceli bir yolu değildir, eklemlerinizde yormadan katkı sağladığı gibi diğer aerobik aktivitelere göre daha kolaydır. Kalp hastalığı riskinin azaltılmasından stres salınımına kadar sayısız fayda sağlamaktadır.

Vücut Büyüklüğünüz ve Kondisyon Seviyeniz Kalori Yanmasını Nasıl Etkiler

Kilonuz, boyunuz ve ne kadar formda olduğunuz, 10 mil yürüyüşte kaç kalori yakacağınızı etkileyen faktörlerdir. Ne kadar çok kilolu iseniz, vücudunuz yürüyüş sırasında sizi ilerletmek için o kadar çaba sarf eder, bu da yaktığınız kalori miktarını artıracaktır. Ne kadar zinde olursanız, vücudunuz sizi 10 mil yürüyüşe çıkarmak için o kadar az çalışmak zorunda kalır ve daha az kalori yakarsınız.

Hız ve Arazi Yürüyüşünüzü Nasıl Etkiler

Daha hızlı yürürken, kalbinizin vücudunuza oksijen pompalamak için daha fazla çalışması gerekir, bu da daha fazla kalori yakar. 15 dakikadan 17 dakikaya kadar bir mil yürümek 10 mil mesafeden kalori yakımını önemli ölçüde artırabilir.

Ayrıca Buna Bakın  Kalp Atışı Monitörü Nasıl Tamir Edilir?

Daha zorlu arazi de yanmayı artıracaktır. Düz bir zeminde 10 mil yürümek, dik tepelerden geçtiğiniz bir rotaya göre nispeten kolaydır. Aslında yüzde 5’lik bir eğimle yürümek, dakikada beş kalori yakar ve 10 mil boyunca yakılan 750 kalori kadar bir artışa neden olabilir.

10 Mile Yürüyüş İçin Kalori Yakma Tahminleri

Harvard Health Publications’a göre, saatte 3,5 mil hızında yürüyen ortalama 155 kiloluk bir kişi saatte yaklaşık 300 kalori yakacak. Saatte 4 mil hızla, aynı kişi 60 dakikada 340 kaloriye daha yakın yanacak ve saatte 4,5 mil daha da hızlı bir şekilde yakımı hızlandıracak. Her saat yaklaşık 370 kalori harcamayı etkileyebilir.

10 milden yaklaşık 820 ila 850 kalori. Daha fazla veya daha az kilonuzun bulunması durumunda sayı biraz değişecektir; Örneğin, MapMyWalk’ın çevrimiçi kalori hesaplayıcısı, 130 kiloluk 5 fitlik bir bayanın, 10 mil boyunca 15 dakika mil yürürken 808 kalori yakacağını tahmin ediyor. 180 kiloluk, 6 metrelik bir erkek, aynı hızda 10 mil boyunca yürürken 1.124 kalori yakacaktır. Yürüyüş rotanız tepeler içeriyorsa, kalori yakımınızın önemli ölçüde daha yüksek olacağını unutmayın.

Yürüyerek Daha İyi Bir Yanık Alın

Amacınız mümkün olduğunca fazla kalori yakmaksa, hızınızı artırın ve çok sayıda tepe içermekte olan bir rota bulun veya koşu bandındaki eğimi artırın. Kalori yakımını artırmak için vücudunuzun üst kısmını hareket ettirmek için yürürken kollarınızı pompalayın. Ayrıca kalori yakımını artırmak için el ağırlıkları taşıyabilir veya ağırlıklı bir yelek giyebilirsiniz. Bir fitness monitörü almak kalp atış hızınızı izlemenize yardımcı olabilir ve kaç kalori yaktığınızı daha doğru bir şekilde okumayı sağlayabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-2
21 Paylaşım, -2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
2
confused
fail fail
0
fail
fun fun
3
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
2
lol
omg omg
0
omg
win win
3
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.