1 Ayda Hızlı Kilo Verme Tüyoları! Deneyin Zayıflayacaksınız


Kilo günümüzde tüm dünyanın uğraştığı bir sağlık problemidir. Değişen beslenme alışkanlıkları, sürekli bir şeylere yetişme kaygısı, stres derken yeme sektörü de, alışkanlığı da şekil değiştirmiştir. Önceden daha çok ev yemekleri, tencere yemekleri tercih edilip tüketilirken sofra kültürü hâkimken günümüzde bunun yerini hazır gıdalara, paketli ürünlere, ayakta beslenmeye, abur-cubura, fast-fooda bırakmıştır.

Hal böyle olunca da istenmeyen kilolar da kaçınılmaz olmuştur. Tamamen sağlıklı beslenmek pek mümkün olmasa da, tamamen sağlıksız beslenmemek de mümkündür. Her alanda olduğu gibi yeme alışkanlıklarında düzen, plan, rutin ve program önemlidir. 

Bir Ayda Zayıflamak Mümkün Mü? 

Bir ayda zayıflamak, bireye uygun beslenme ve spor planıyla elbette mümkün olmaktadır. Ayda verilebilecek en ideal kilo miktarı bireyin kilosunun yüzde onu kadarıdır. Yani yetmiş kilo bir bireyin bir ayda verebileceği en ideal sayı yedidir. Bundan daha fazlasını vermek sağlıksız olabileceği gibi, diyet ve spor bırakıldığında hızla geri alınabilmektedir. Uygun ve disiplinli bir spor planıyla artan kas oranı ve hacmi, verilen kilodan daha fazlasını vaat eder.

Sadece beslenmeyle veya detoks sularıyla verilen kilolar hızla geri alınmaktadır. Bu artık herkes tarafından bilinen bilimsel bir bilgidir. Hem hızlı kilo vermek, hem kiloyu korumak hem sıkı ve fit bir görünüme kavuşmak isteniyorsa; beslenme, spor, egzersiz, detoskla birlikte uygulamakta fayda olacaktır. Birey kendine uygun bir beslenme programı yapmalıdır. Hazır beslenme veya diyet listeleri herkeste işe yarmamakla birlikte, olumsuz sonuçlar da doğurabilmektedir. 

1 15
1 Ayda Hızlı Kilo Verme Tüyoları! Deneyin Zayıflayacaksınız 36

Kilo Kontrolü Nedir?

Kilo kontrolü deyince, genelde kilo vermek akla gelmektedir. Kilo kontrolü bireyin beden kitle indeksine göre kilosunu muhafaza etmesidir. Bunun için bir uzman diyetisyen hekimden yardım almak faydalı olacaktır. Ancak bazı bilgiler var ki genel geçer ve bilimseldir. Herkesin kendi beden sağlığı için bunları mutlaka bilmesi faydalı olacaktır. Kilo korumaktan genelde korkulmaktadır. Kilo koruma oldukça kolaydır. Kilo kontrolünde denge, miktar, çeşit ve porsiyonlama önemlidir.

Haftalık beslenme ve yemek planı burada çok önemlidir. Tüm besin gruplarından almak sağlık için önemli olduğu gibi, kiloyu korumak için de önemlidir. Ayrıca bu yeme ataklarını da önleyecektir. Bir haftalık yeme planında, karbonhidrat, protein, sebze muhakkak olmalıdır. Tek yönlü beslenme hiçbir zaman tercih edilmemelidir. Haftada iki gün kırmızı et, 2 gün beyaz et ve diğer günler sebze şeklinde bir planlama, kahvaltı veya ara öğünlerde kuruyemiş, bitter çikolata gibi kan şekerini hızla yükseltmeyecek gıdalar tercih ederek kilo kontrolü kolaylıkla yapılabilir.,

Detoks Suları Kilo Vermede İşe Yarıyor mu?

Kilo vermek için detoks sularından yardım almak akıllıca olacaktır. Detoks suları vücudu ödemden ve ağır metallerden korur ve kurtarır. Ödemden arınan bir beden çok daha kolay kilo verebilir. Ödem yağ yakımını güçleştirir ve kilo vermeyi engeller. Detoks sularının mantığı hem arındırıcı, hem ödem attırıcı, tatlı isteğini bastıran, tok tutucu özelliklerinin de olmasıdır. Bunun için de ıspanak, tere, roka, maydanoz, dereotu, taze nane gibi yeşil yapraklı sebzeler, yeşil elma, ananas gibi ödem atmayı kolaylaştıran, şeker oranı az meyveler tercih edilmelidir.

2 16
1 Ayda Hızlı Kilo Verme Tüyoları! Deneyin Zayıflayacaksınız 37

Detoks suları çiğ hazırlanabileceği gibi, pişirilerek de tercih edilebilir. Yeşil çay ve kiraz sapı da önemli detoks ürünlerinden biridir. Detoks suları vücutta birikmiş fazla suyun atılmasını sağlar. Vücuttan su atıldıkça su ihtiyacı doğar ve beden hızla temizlenmeye arınmaya başlar. Detoks suları hem sağlığın korunması hem de kas kaybı yaşanmaması adına beslenme programıyla birlikte yürütülmelidir. Sadece detoks suyunun kullanıldığı bir zayıflama programında yağdan değil kastan kayıplar olacağı unutulmamalıdır. 

Hızlı Kilo Vermede Sporun Yeri ve Önemi

Spor hem hızlı kilo vermede yardımcı olmakta hem de sağlıklı kilo vermek için kilo verme programında mutlaka bulunmalıdır. Spor beslenmenin yanı sıra etkili ve kalıcı yağ yakımı için olmazsa olmazdır. En basit spor olan yürüyüş bile muhakkak diyet programına eklenmelidir. Ortopedik olarak herhangi bir sağlık problemi yoksa eğer biraz da salon sporları, kardiyoyla bu süreç desteklenmelidir. Spor hem var olan kas kütlesini korur, hem de kas hacmini artırır. Sarkmadan ve kısa zamanda istenilen ideal kiloya ulaşmayı sağlar.

Sporla desteklenen bir beslenme rutiniyle kısa sürede kilo vermek şansa değildir. Kişinin yaşına sağlık durumuna ve kilosuna göre bir spor programı tercih etmesi sağlık açısından en uygunu olacaktır. Her yaş grubu ya da her farklı kilo grubu aynı sporu yapmamalıdır. En başta bireyin sağlığa elverir olması gerekir. Kardiyo yapmak etkin bir yağ için altın spordur. Ancak kardiyo yapmaya karar vermeden önce bir hekim kontrolünden geçmek doğru olacaktır. Hem hızlı, hem sağlıklı hem de sarkmadan kilo vermek ya da kilo korumak için spor vazgeçilmez bir nimettir.

Kilo Vermede Uykunun Etkisi Nedir?

Uyku beden için bir dinlenme ve ihtiyaçtır. Ancak her şeyde olduğu gibi uykunun da fazlası zarardır. Uyku esnasında bedende hareket minimuma iner ve hareketsiz bir bedenin yağ yakımı oldukça yavaşlar. Fazla uyku gibi az uyku da, kiloda olumsuz bir faktördür.

Az uyku bireyden bireye değişmekle beraber, genelde iştah artmasında yol açar. Uykusuz beden enerjiye duyduğu ihtiyacı şekerden ya da karbonhidrattan karşılamaya çalışır. Bundandır ki uykusuz dönemlerinde tatlı ve karbonhidrat ihtiyacı artar. Kilo vermek isteniyorsa uyku düzenine de önem verilmelidir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir