1.000 Kalorilik Diyet Önerisi


Ağırlık kaybetmek için kalori alımınızı azaltmak gerekir. Ancak, alımınızı günde 1.000 kalori ile sınırlamak, diyetin uzun vadede takip edilmesini zorlaştırabilir ve potansiyel olarak beslenme eksikliklerine yol açabilir. Kilo vermenize yardımcı olacak 1.000 kalorili bir diyet düşünüyorsanız, sürekli destek ve rehberlik için doktorunuza danışın.

1.000 Kalorili Diyetin Riskleri ve Faydaları

Temel düzeyde, kilo kaybı kalori açığı gerektirir, yani uzmanlara göre yaktığınızdan daha az kalori alırsanız kilo verebilirsiniz. Genellikle bir kilo yağın 3.500 kaloriye eşit olduğu ve bu nedenle diyetinizden günde yaklaşık 500 ila 1.000 kalori kesmenin teorik olarak haftada bir ila iki kilo kaybına neden olacağı söylenir. Ancak kilo kaybı bundan biraz daha karmaşıktır. Örneğin, yayınlanan bir çalışmaya göre, kalori alımınızı çok fazla düşürmek, vücudunuzu sadece yağdan ziyade yağsız kitle (yağsız kas) kaybetmesine de neden olabilir.

Aslında, yağsız kütle kaybı, 1000 kalorilik bir diyetin en büyük dezavantajları arasındadır. Uzmanlara göre, kalori kısıtlaması genellikle vücut yağında değil, su ağırlığı veya yağsız kas kaybı ile sonuçlanır. Bu yüzden tartıda kilo kaybederken, sonuçlar aynaya yansıtılamayabilir.

Uzmanlara göre, 1000 kalorilik bir diyette çeşitlilik eksikliği yetersiz beslenme, halsizlik ve daha yavaş bir metabolizmaya neden olabilir. Kalorileri ciddi şekilde kesmek vücudunuzu kıtlık durumunda olduğunu düşünerek aldatır ve metabolizmanızın yavaşlamasına neden olur.

1.000 kalorilik bir diyetin, yüksek başlangıç ​​ağırlığındaki bireyler için kilo kaybına neden olması muhtemeldir. Uzmanlara göre, günde 1.000 kalori veya daha az yemek, vücudunuzu hiçbir şey yememekle aynı şekilde etkiler. Özellikle ağır obez bireyler çok düşük kalorili bir diyetle sınırlı olduklarında, haftada üç ila beş kilo kaybedebilirler. Bununla birlikte, bu rejimin teşvik ettiği dramatik kayma göz önüne alındığında, bir tıp uzmanı tarafından izlenmelidir.

1.000 Kalorilik Bir Diyet için Sağlıklı Gıdalar

Her ısırığı en üst düzeye çıkarmak için 1000 kalorili diyet planınızda çok akıllı seçimler yapmanız gerekir. Sağlık ve denge için, yiyeceklerinizin kalori yoğunluğunu dikkate almalı ve akıllıca seçmelisiniz.

Yemeklerinizi yapraklı sebzeler ve meyvelerle doldurun. Meyve ve sebzeler hem kalorisi düşük hem de lif bakımından zengindir, bu da açlığınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin, dörtte bir bardak kuru üzüm yaklaşık 100 kalori içerirken, aynı miktarda kalori için bir bardak üzüm yiyebilirsiniz. Küçük bir patates kızartması siparişinde 200’den fazla kalori bulunurken, büyük bir salata aynı kalori yoğunluğuna sahip olabilir.

1.000 kalorilik bir diyet kesinlikle düşük olmasına rağmen, günlük planınızda atıştırmalıklar için hala yer var. Atıştırmalıklarınızda patates cipsi veya patlamış mısır seçmek yerine, meyve ve sebzeleri tercih edin. Ayrıca gün boyunca içtiğiniz yüksek kalorili içecekleri de düşünün. Latte’nizi siyah bir kahve ile değiştirin ve sodalarınızı suya dönüştürün.

Örnek 1.000 Kalorilik Yemek Planı

Kahvaltı

 • 2 yumurtalı omlet
 • 1 su bardağı yaban mersini
 • 1 bardak sade kahve

Toplam: yaklaşık 275 kalori.

Sabah atıştırmalığı

 • 3 su bardağı yağsız patlamış mısır

Toplam: yaklaşık 90 kalori

Öğle yemeği

 • 1/2 tavuk göğsü
 • 2 su bardağı rendelenmiş marul
 • 1 avuç kiraz domates
 • 1 küçük pişmiş tatlı patates

Toplam: yaklaşık 260 kalori

Akşam yemeği

 •  1 porsiyon somon fileto
 • 1 su bardağı haşlanmış veya buharda pişmiş brokoli
 • 1/2 su bardağı kahverengi pirinç

Toplam: 300 kalori

Tatlı

 • 1 buçuk su bardağı çilek
 • 1 bardak papatya çayı

Toplam: 70 kalori


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
1
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bora D.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir